Pro Lexii a ostatní zvědavce

2. května 2011 v 21:29 | Hana Brýlová |  Novinky, postřehy a tak
Ptáte se, co všechno vlastně obnáší vydání knihy?Co všechno obnáší vydání knihy? Tak především musíte knihu napsat. To je, řekla bych, nejdůležitější.
Pokud ji máte napsanou a nechcete ji mít jen v šuplíku, popřípadě vám nestačí její zveřejnění na literárních serverech nebo blogu, tak máte vpodstatě dvě hlavní možnosti:

1. Obrníte se obrovskou dávkou trpělivosti a budete nabízet svůj rukopis zavedeným nakladatelstvím.
Bohužel, nakladatelství se nevyžádaným rukopisům, navíc ještě od neznámých autorů, příliš nevěnují. Každopádně tento proces může trvat i několik let, protože na posouzení vašeho textu u jednoho nakladatelství můžete čekat i několik měsíců. A do té doby nemůžete svůj rukopis nabízet jinde... Ale pokud věříte, že platí, že se dobré dílo prodá samo, jděte do toho. Každopádně, vzhledem k tomu, že nápady se kradou, nedoporučuji jen tak rovnou někam svůj rukopis poslat. Rozhodně by před tím měla nastat výměna mailů - napíšete do nakladatelství dotaz, jestli by se jim hodilo to, co jste napsali do edičního plánu a pokud ano, jakým způsobem jim máte předat rukopis k posouzení. Také chtějí vždy vědět, jaká je cílová skupina čtenářů a námět. No, a čekáte na odpověď... a čekáte... a čekáte... Nakladatelé mají na všechno čas, takže tento proces opravdu může trvat několik let, ale není vyloučeno, že opravdu uspějete a knížku vám vydá nějaké dobré nakladatelství a bude pak k dostání v každém knihkupectví. V tom případě už se nemusíte většinou o nic dalšího starat, jen předáte text - ilustrace, obal zajišťuje nakladatelství. A vy dostanete smlouvu, honorář (ale co vím, nebývá příliš vysoký) a většinou i nějaké maličké procento z prodeje knih.

2. Druhou možností, kterou jsem využila i já, je vydat si knihu vlastním nákladem.
Toto nabízí několik malonákladových vydavatelů, já osobně jsem využila a protože jsem spokojená, budu i nadále využívat, nakladatelství Nová Forma, které vychází autorům opravdu maximálně vstříc. Navíc u nich nejsou ty náklady až tak hrozné. Platí se vlastně jen těch několik výtisků, které se musí povinně odebrat a knihu vám vydavatelství může zařadit i do svého e-shopu. Pak se ovšem už autor musí starat sám a knihu si nějak propagovat, aby se prodávala. Ještě jsem zapomněla dodat, že v tomto případě musíte mít zajišťěny případné ilustrace do knihy a udělaný obal. Ovšem knihu pak máte do cca týdne doma :-)
Takovýchto nakladatelství existuje několik, vím ještě o suplik.cz, knihovnicka.cz, to jsou asi ty nejznámější. Každé nabízí něco jiného, myslím ale, že nejvhodnější je opravdu českobudějovické nakladatelství Nová Forma. Mohu ho doporučit. Už proto, že vám zdarma přidělí na vaši žádost čárový kód i ISBN.

Ještě je tu možnost kombinace obou dvou možností - některá kamenná nakladatelství jsou ochotna vydat knihu i neznámým autorům, pokud se oni podílí na nákladech. Pokud máte dost peněz - taky možnost.


Když jsem dopsala knihu Nemožně zvědavá holka! přemýšlela jsem, co dál... Mohla bych sice zkoušet různá kamenná nakladatelství, ale tento proces mi nevyhovuje hlavně kvůli jeho zdlouhavosti. Proto jsem využila nakladatelství Nová Forma a knihu měla za týden doma. Odebrala jsem jen 10 ks knihy, hlavně proto, že jsem zrovna na víc neměla a ty se mi doslova "vypařily" pod rukama. Budu doobjednávat další, abych všem, kdo mají zájem mohla vyhovět. A také budu knížku zkoušet nabízet i kamenným knihkupectvím. Tak uvídíme, jak to dopadne
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Už jste vydali svou knihu?

Ano
Ne
Uvažuji o tom

Komentáře

1 Lexie Lexie | 11. července 2011 v 14:32 | Reagovat

Děkuji, trochu mi to objasnilo ten složitý proces vydání vlastní knihy. Článek se povedl. :-) Přeji hodně štěstí s Vaší knihou.

2 hana.brylova hana.brylova | 20. července 2011 v 19:46 | Reagovat

Díky :-)

3 holmes4.s holmes4.s | E-mail | Web | 26. října 2011 v 21:00 | Reagovat

zajímavé a poučné, skusím to vydat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama